W Polsce coraz więcej osób dolicza do swoich przychodów pieniądze pochodzące z wynajmu mieszkania. Wielu jednak zapomina, że pozyskane w ten sposób fundusze również podlegają opodatkowaniu. Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania, by nie generował on nieprzyjemnych konsekwencji?
Najem prywatny a kwota podatku od wynajmu mieszkania
Najem prywatny to najpopularniejsza w Polsce forma wynajmu mieszkania. Zakłada ona, że prywatny właściciel nieprowadzący działalności gospodarczej udostępnia swój lokal za opłatą osobom wynajmującym. Podatek od wynajmu mieszkania w najmie prywatnym można rozliczyć na 2 sposoby. Są to:
- Skala podatkowa na zasadach ogólnych, ze stawkami 17% oraz 32%.
- Ryczałt ze stawką podatkową wynoszącą 8,5% lub, w przypadku przekroczenia przychody rzędu 100 tys. zł., 12,5%.
Oba te sposoby rozliczania podatków od wynajmu mają swoje wady i zalety.
Skala podatkowa na zasadach ogólnych może się wydawać mniej korzystną formą podatku od wynajmu mieszkania ze względu na wyższe stawki. Wybierając ją, można jednak skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 8 tysięcy złotych, jak również odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z wynajmowanym lokalem.
Z punktu widzenia kosztów podatku od wynajmu mieszkania ryczałt jest zdecydowanie korzystniejszą opcją. Nie wymaga on prowadzenia ewidencji, a przy tym umożliwia regularne odprowadzanie zaliczek co miesiąc lub co kwartał. Niestety, ten rodzaj podatku od wynajmu ma również jedną wadę: nie można w nim odliczyć kosztów związanych z wynajmowanym lokalem.
Gdzie zgłosić podatek od wynajmu mieszkania?
Forma zgłoszenia podatku od wynajmu mieszkania zależy od formy umowy najmu. Kwestia ta jest najbardziej skomplikowana w przypadku najmu okazjonalnego. Podpisując dokument wskazujący na ten rodzaj relacji, należy zgłosić go do urzędu skarbowego w 14 dni od rozpoczęcia najmu.
Sprawa jest jednak znacznie prostsza przy „klasycznej” umowie najmu. Tej nie trzeba zgłaszać do żadnej z instytucji – zgłoszenie to następuje automatycznie po wpłacie pierwszej zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki te należy wpłacać na mikrorachunek podatkowy wygenerowany na podstawie numeru PESEL lub numeru NIP.
Jak rozliczyć podatek od najmu mieszkania?
Kwotę podatku od najmu mieszkania ustalamy mnożąc kwotę przychodów z najmu razy właściwą dla danej formy opodatkowania stawkę procentową. Od wyboru tejże formy opodatkowania zależy również rodzaj deklaracji podatkowej, którą wykorzystujemy przy rozliczeniach. W przypadku najmu prywatnego nierozliczanego na zasadach ogólnych należy złożyć PIT-36 – tak samo jak w przypadku najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej. Przy najmie prywatnym rozliczanym ryczałtem właściwym wyborem będzie PIT-28. Należy przy tym pamiętać, że oba rodzaje deklaracji mają różne terminy złożenia!