Jedną z istotnych decyzji podczas zakładania działalności gospodarczej jest wybór formy opodatkowania. Przedsiębiorca musi wybrać jedną z czterech możliwości już na samym początku, ponieważ należy ją wpisać w odpowiednią rubrykę wniosku CEIDG-1. Jedną z możliwych form jest karta podatkowa.
Czym jest karta podatkowa?
Karta podatkowa stanowi jedną z najprostszych form opodatkowania. Nie wymaga ona od przedsiębiorcy prowadzenia ksiąg rachunkowych, ponieważ płacą oni stałą kwotę podatku. Kwota ta uzależniona jest od rodzaju oraz wielkości prowadzonej działalności, a także od liczby zatrudnionych pracowników.
Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak wybrać tę formę opodatkowania. Mogą z niej skorzystać osoby, które prowadzą wybrane rodzaje działalności gospodarczej, wśród których można wymienić:
● korepetycje,
● usługi transportowe,
● usługi gastronomiczne,
● handel detaliczny wyrobami spożywczymi, z wyjątkiem napojów o zawartości alkoholu powyżej 15‰ oraz wyrobami nieżywnościowymi, z wyjątkiem m.in. handlu paliwami silnikowymi,
● usługi rozrywkowe,
● usługi weterynaryjne i medyczne.
Listę wszystkich działalności, które uprawnione są do rozliczania za pomocą karty podatkowej znaleźć można w załączniku nr 4 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Karta podatkowa a przerwa w prowadzeniu działalności
Przedsiębiorca, który rozlicza się za pomocą karty podatkowej ma możliwość zgłoszenia przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej. Musi on powiadomić o tym fakcie urząd skarbowy. Jeśli przerwa nastąpiła z różnych powodów, innych niż choroba, podatnik musi powiadomić naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w dniu rozpoczęcia przerwy. Musi ona trwać co najmniej 10 dni. Jeśli jednak przerwa nastąpiła z powodu choroby, urząd skarbowy należy poinformować o tej przerwie po jej zakończeniu, a powiadomienie musi zostać sporządzone w oparciu o zaświadczenie lekarskie.
W trakcie przerwy od prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku płacenia podatku. Zwolnienie to wynosi 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.
Karta podatkowa a księgowość i obowiązki dokumentacyjne
Prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej kartą podatkową nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku prowadzenia ksiąg oraz składania zeznań podatkowych. Ta forma opodatkowania zwalnia również z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca ma obowiązek wystawiania na żądanie klienta rachunków oraz faktur potwierdzających sprzedaż towarów oraz wykonanie usług, a także przechowywania w kolejności numerów kopie tych rachunków oraz faktur w okresie 5 lat podatkowych, licząc od końca roku, w którym wystawiono rachunek lub fakturę.
Wady karty podatkowej
Jak każda firma opodatkowania, także karta podatkowa ma swoje wady. Przedsiębiorcy muszą mieć na uwadze fakt, że jeśli firma poniesie stratę, również muszą oni zapłacić należy podatek. Nie mogą oni również rozliczyć tej straty w kolejnych latach. Problem stanowić może również zaciągnięcie kredytu przez przedsiębiorcę. Wynika on z niemożności oceny zdolności kredytowej przez bank, ponieważ nie zna on faktycznego dochodu przedsiębiorcy.