Coraz więcej osób w Polsce uzyskuje swoje dochody ze sprzedaży usług lub produktów wytwarzanych w oparciu o prawo własności intelektualnej. Specjalnie dla takich pracowników powstał IP Box, czyli preferencyjne opodatkowanie. Kto jednak w praktyce może z niego skorzystać – i na jakich zasadach?
Co to jest IP Box? Definicja
IP Box (od angielskiego Intelectual Property Box, znane również jako Innovation Box lub Patent Box) to wprowadzona od 1 stycznia 2019 roku preferencyjna stawka podatku. Jest ona możliwa do naliczenia w przypadku dochodów pochodzących z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Głównym celem wprowadzenia IP Box na polskim rynku było zwiększenie atrakcyjności perspektywy prowadzenia firmy wśród osób, które zajmują się pracą badawczo-rozwojową. Dzięki atrakcyjnej formie opodatkowania miał on zwiększyć zainteresowanie komercjalizacją nowych i innowacyjnych rozwiązań i promować ją wśród osób, które potencjalnie mogłoby czerpać z niej korzyści. IP Box miał także za zadanie zwiększenie zatrudnienia w badaniach i rozwoju w sektorze prywatnym, a także zwiększenie liczby polskich patentów oraz wynalazków.
IP Box a kwalifikowane prawo własności intelektualnej
Co do zasady, z IP Box mogą korzystać osoby czerpiące korzyści z kwalifikowanych rodzajów praw własności intelektualnej ujęte w odpowiedniej ustawie. Są to:
- Prawa patentowe
- Prawa ochronne na wzór użytkowy
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
- wyłączne prawo hodowcy do ochrony wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej odmiany, a także do zarobkowego korzystania z niej (jest o nim mowa w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin; tekst jedn. Dz.U z 2018 r., poz. 432 ze zm.),
- autorskie prawo do programu komputerowego.
Aby IP Box mógł zostać wykorzystany przez przedsiębiorcę, musi on wytwarzać wyżej wymienione prawa w ramach swojej działalności B+R.
Jak skorzystać z niższego opodatkowania IP Box?
Aby skorzystać z niższego opodatkowania z tytułu IP Box podatnik, który spełnia jego podstawowe warunku musi zadeklarować wysokość dochodu z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Następnie do tego rodzaju dochodów należy zastosować obniżoną, 5-procentową stawkę podatku. W praktyce jednak nie jest to takie proste. Skorzystanie z IP Box wymaga bowiem:
- Wyznaczenia dzieł, które spełniają warunku kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
- Ustalenia wysokości przychodów z ich tytułów (m.in. z opłat i należności umów licencji, sprzedaży kwalifikowanego prawa własności, z odszkodowań za naruszenie ww. praw).
- Obliczenie kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej.
- Ustalenie podstawy opodatkowania jako IP Box.