Standardowe umowy o pracę, zlecenie czy dzieło stają się kłopotliwe, kiedy w grę wchodzi współpraca z różnymi podmiotami czy różnorodne zadania. Coraz więcej osób zwraca się zatem w stronę jednoosobowej działalności gospodarczej, którą wybiera duży procent osób pracujących. Co jednak kryje się pod tym pojęciem i jak je wykorzystać, by zyskać?
Jednoosobowa działalność gospodarcza – definicje prawne
Definicję jednoosobowej działalności gospodarczej bez większych problemów znajdziemy w Ustawie Prawo Przedsiębiorców z dn. 6 marca 2018 roku. Według niej ten rodzaj prowadzenia firmy oznacza „zorganizowaną działalność zarobkową, wykonywaną we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Jest to dość szeroka definicja, prawo dalej precyzuje zatem, że podstawowe wyznaczniki jednoosobowej działalności gospodarczej to między innymi:
- Działanie w celach zarobkowych
- Zorganizowany charakter
- Wykonywanie powtarzalnych działań nastawionych na określony cel
- Jest zarządzana i wykonywana przez tą samą osobę
- Brak wymaganego kapitału początkowego
- Szybka rejestracja i likwidacja działalności.
Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej
Większość przedsiębiorców decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej ze względu na jej liczne zalety. Jej największym plusem zdecydowanie jest możliwość optymalizacji podatkowej, czyli płacenia podatków na bardziej preferencyjnych warunkach. Jest to powód, dla którego jednoosobowa działalność gospodarcza jest tak popularna w branżach o dużej średniej zarobków, np. IT.
Na tym jednak lista zalet jednoosobowej działalności gospodarczej się nie kończy. Jej ogromnym plusem są także niskie wymogi początkowe, w tym brak kosztów założenia firmy i brak wymogu posiadania kapitału, elastyczność w prowadzeniu działań i ograniczone obowiązki sprawozdawcze. Do tego należy dodać także niskie koszty księgowe, które w przypadku umowy o pracę znacznie bardziej obciążałyby pracodawcę, prowadząc do niższych pensji.
Jednoosobowa działalność gospodarcza ma jednak także kilka wad. Największą z nich jest odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania, która w przypadku problemów może okazać się dużym ryzykiem. Oprócz tego przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi także sam odprowadzać składki ZUS i powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu przepisów podatkowych. Przedsiębiorca jest również zobowiązany prowadzić księgowość dla firm.
Finanse i księgowość jednoosobowa działalność gospodarcza
Wiele jednoosobowych działalności gospodarczych staje przed dylematem, jakim jest założenie konta firmowego lub trzymanie się osobistych rachunków. Polscy przedsiębiorcy mają tutaj możliwość dokonania wyboru – nie mają oni bowiem obowiązku posiadania konta przypisanego do firmy.
Dla wielu przedsiębiorców kolejnym krokiem jest podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług księgowych dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych. Prawo w Polsce nieustannie się zmienia, co sprawia, że osobom na co dzień niezajmującym się prowadzeniem ksiąg trudno za nim nadążyć – szczególnie, gdy w biznesie nie brakuje innych obowiązków. W takich przypadkach z pomocą może przyjść obsługa księgowa dla małych firm i jednoosobowych działalności gospodarczych, która niewielkim kosztem może znacznie uprościć procesy związane z rozliczeniami i fakturami.
Kiedy nie trzeba rejestrować jednoosobowej działalności gospodarczej?
Jednoosobowa działalność gospodarcza cieszy się coraz większą popularnością. Są jednak przypadki, w których nie trzeba jej rejestrować, by móc prowadzić własną firmę. Z obowiązku tego zwolnione są osoby, które:
- Są osobami fizycznymi osiągającymi przychody nieprzekraczające 1300 zł (50% minimalnego wynagrodzenia) w każdym miesiącu.
- Nie prowadziły działalności na przestrzeni ostatnich 5 lat.
- Prowadzą działalność w zakresie agroturystyki.
- Są rolnikami produkującymi wino lub prowadzącymi handel detaliczny.