W dobie rosnących podatków i namnażających się danin każda forma opodatkowania umożliwiająca optymalizację kosztów jest na wagę złota. Osoby prowadzące własną działalność mogą to zrobić, wybierając podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa), podatek liniowy, lub zryczałtowane formy opodatkowania. Z tych trzech metod opodatkowania coraz większą popularnością cieszy się podatek liniowy. Na czym jednak on polega i czy rzeczywiście warto go stosować?
Co to jest podatek liniowy?
Podatek liniowy jest jedną z form opodatkowania, którą mogą wybrać osoby prowadzące własną działalność i prowadzące ewidencję przychodów oraz kosztów ich uzyskania z pomocą Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów. Podatek liniowy polega na opłacaniu podatku w wysokości 19% od wszystkich dochodów, niezależnie od ich wysokości. To podstawowy element, który odróżnia podatek liniowy od skali podatkowej, w której występują dwie stawki: 17% dla dochodów poniżej 85 528 zł, oraz 32%, dla dochodów poniżej tej kwoty. Stąd na zastosowanie podatku liniowego przy rozliczeniach najczęściej decydują się osoby korzystające z księgowości dla firm, które generują duży dochód, gdyż pozwala on im oddawać jego mniejszą część na rzecz państwa.
Obliczanie dochodu do opodatkowania podatkiem liniowym
Aby obliczyć podatek liniowy dla danego przypadku, przedsiębiorca powinien zacząć od ustalenia swojego dochodu w danym okresie. Dochód ten jest różnicą przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Z tak uzyskanej kwoty należy wyliczyć jej ułamek, czyli właśnie 19%.
Podatek liniowy wymaga od przedsiębiorcy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. Można to robić co miesiąc lub co kwartał, wyliczając odpowiednie kwoty od wykazywanych dochodów, lub w formie uproszczonej, w stałej wysokości niezależnej od pozyskiwanych funduszy.
Wady i zalety podatku liniowego
Podatek liniowy coraz bardziej zyskuje na popularności ze względu na swoje liczne zalety. Są wśród nich między innymi:
- Stała stawka podatku (19%), niezależna od dochodu, która przy jego dużej wysokości pozwala na uzyskanie realnych korzyści w postaci niższych podatków.
- Brak konieczności łączenia dochodów z różnych źródeł, co pozwala na obniżenie stawki podatku dla dochodów opodatkowanych według skali podatkowej (progi 17% i 32%).
- Łatwiejszy sposób wyliczania podatku.
- Możliwość odliczenia od przychodu z działalności kosztów jego uzyskania.
Na tej podstawie nietrudno zauważyć, że podatek liniowy pozwala przede wszystkim na zaoszczędzenie pieniędzy oraz ograniczenie wpłat na rzecz państwa.
Mimo tak imponujących zalet, podatek liniowy nie jest jednak bez wad. Wśród nich jest między innymi
- brak możliwości łączenia dochodów z różnych źródeł, który może być niekorzystny w niektórych sytuacjach
- możliwość odliczenia tylko straty poniesionej z prowadzonej działalności gospodarczej w latach ubiegłych, opłaconych w roku podatkowym składek społecznych podatnika oraz/lub osoby współpracującej
- możliwość odliczenia od podatku tylko składek zdrowotnych
- wyższe opłaty dla dochodów nieprzekraczających 85 528 zł.
Co ważne, zastosowanie podatku liniowego przy rozliczeniach wyklucza szereg innych udogodnień podatkowych takich jak:
- Rozliczenia podatku dochodowego z małżonkiem,
- Korzystanie z ogromnej części ulg podatkowych.
- Preferencyjne rozliczenia z innych tytułów.