Podatek od deszczu to jedna z opłat, która niezmiennie elektryzuje wszystkich płatników. Dla wielu stanowi on prawną ciekawostkę, podczas gdy dla innych – realny problem i obciążającą opłatę. Czym zatem jest podatek od deszczu i kto rzeczywiście powinien się przejmować jego istnieniem?
Czym jest podatek od deszczu?
Tak zwany podatek od deszczu to opłata za zmniejszenie naturalnej retencji wód opadowych i roztopowych. Ma on zastosowanie, kiedy na danej działce jest mało terenów zielonych czy niezabetonowanych powierzchni, w które woda wynikająca z naturalnych zjawisk mogłaby bezproblemowo wnikać, zmniejszając ryzyko powstawania rozlewisk czy zalania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatek od deszczu obowiązuje w przypadku nieruchomości, których powierzchnia przekracza 3500 metrów kwadratowych i jest ona w co najmniej 70% wyłączona z powierzchni biologicznie czynnej, tj. w 70% nie pozwala na naturalne wchłanianie wody ze względu na zabudowania, drogi czy inne obiekty.
Wysokość podatku od deszczu. Ile trzeba zapłacić?
Podatek od deszczu i jego ostateczna kwota zależy od indywidualnych uwarunkowań danej działki. Odpowiednia tabela opłat powinna zostać doręczona do osoby objętej podatkiem przez gminę, w której znajduje się jej nieruchomość.
Jednostkowa stawka podatku deszczowego została ustalona dla dwóch przypadków:
- Na działce znajduje się urządzenie do retencjonowania wody o pojemności powyżej 30 proc. z odpływu rocznego z danej powierzchni, a podatek od deszczu wynosi 5 gr za 1m2,
- Działka jest zabudowana lub zabetonowana w ponad 70%, ale nie posiada dodatkowych rozwiązań retencyjnych; dla niej podatek od deszczu wynosi 50 gr za metr kwadratowy.
Aby obliczyć podatek od deszczu, należy obliczyć zabudowaną powierzchnię danej parceli i pomnożyć otrzymany wynik przez jedną z powyższych stawek.
Kto musi płacić podatek od deszczu – przedsiębiorcy czy osoby prywatne?
Podatek od deszczu, z uwagi na dużą powierzchnię wymaganą do zaistnienia konieczności jego płacenia, dotyczy głównie przedsiębiorców posiadających działki z obiektami handlowymi, usługowymi lub produkcyjnymi. To bowiem głównie oni osiągają tak wysoki współczynnik zabudowania działek. Podatek od deszczu może jednak dotyczyć także osób prywatnych, które spełnią warunek wynikający z procentu pokrycia parceli. Z daniny są także zwolnieni właściciele budynków podłączonych do kanalizacji.
Podatek od deszczu 2022 – będą zmiany?
W związku z planowanym wprowadzeniem ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, które mają wejść w życie z początkiem 2022 roku, podatek od deszczu może wkrótce zostać podniesiony i może go płacić znacznie więcej osób. Od przyszłego roku obejmie on bowiem już sześcioarowe działki. Zostanie również obniżony próg poziomu zabudowania parceli. Podatek od deszczu zapłacą już osoby, które zdecydowały się zająć budynkami i betonowymi drogami już 50% nieruchomości. Jedną z propozycji zmian w ustawie jest także wykreślenie z niej zapisu o zwolnieniu z opłaty budynków podłączonych do kanalizacji.