Wiążąca Informacja Stawkowa, powszechnie znana jako WIS, stała się odpowiedzią na zmiany związane ze stawkami VAT. Mimo że weszła ona w życie pierwszego dnia 2020 roku, wciąż wiele osób i przedsiębiorstw nie wie, jak wykorzystać ją w praktyce. Podpowiadamy, kiedy należy wystąpić z wnioskiem o WIS i co on w praktyce daje.
Czym jest Wiążąca Informacja Stawkowa?
Wiążąca Informacja Stawkowa to nic innego jak decyzja wydawana przez dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej, która określa stawkę VAT dla wskazanej przez wnioskodawcę dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. WIS zawiera:
- Opis towaru lub usługi, dla którego określana jest stawka VAT
- Klasyfikację towaru według przyjętych w prawie kryteriów
- Stawkę podatku, którą wnioskodawca ma zastosować do wskazanego przez siebie we wniosku towaru lub usługi.
Zadaniem Wiążącej Informacji Stawkowej jest ułatwienie określania stawek VAT po zmianach. Ma to być instrument rozwiewający wątpliwości podatników i upraszczający prowadzenie biznesu w przypadkach, które nie zostały jasno określone w obowiązujących przepisach.
Co ważne, decydując się o zawnioskowanie o wydanie WIS, podatnik jest chroniony przed konsekwencjami wskazania niewłaściwej stawki VAT dla wskazanego w dokumencie towaru lub usługi. Decyzja ta, jeśli została wydana z dopełnieniem wszelkich formalności przez wnioskodawcę, nie może zostać zakwestionowana przez organ podatkowy. Jedynym obowiązkiem podatnika dysponującego Wiążącą Informacją Stawkową jest upewnienie się, że towar lub usługa odpowiada opisowi wcześniej zawartemu we wniosku o wydanie takiej decyzji. Aby spełnić ten warunek, dobrze jest dołączyć do dokumentacji wnioskowej foldery takie jak:
- Dokumenty opisujące towar lub usługę, np. zdjęcia, plany, schematy, projekty, atesty, instrukcje lub informatory od producenta.
- Próbki towaru.
Kto może wystąpić o Wiążącą Informację Stawkową?
Wiążąca Informacja Stawkowa może zostać wydana każdemu podatnikowi posiadającemu numer NIP. Dodatkowo wystąpić o nią mogą także podmioty, który ma w planach lub już dokonał dostawy, importu, nabycia towarów lub świadczenia usług. Innymi słowy, o WIS może zawnioskować każdy, dla kogo wyznaczenie stawki VAT dla danego produktu lub usługi jest częścią działalności i może być utrudnione ze względu na brak jednoznacznej kwalifikacji opisywanych dóbr.
Jak złożyć wniosek o wydanie WIS?
Wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej należy kierować do dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej, który stanowi jednocześnie organ odwoławczy w tego rodzaju sprawach. Wzory odpowiednich dokumentów można znaleźć na stronie tego podmiotu. Podstawową kwotą za wydanie WIS jest 40 zł. Cenę tej usługi należy jednak pomnożyć przez liczbę towarów i usług, które będą podlegały opodatkowaniu na podstawie składanej decyzji.