Prowadzenie działalności gospodarczej wydaje się być kuszącą opcją. Kto z nas nie chciałby być swoim własnym szefem? Początkujący przedsiębiorca musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a poniżej znajduje się kilka przykładów tego, co go na tej drodze czeka.
Ulgi, prawa i obowiązki przedsiębiorcy
Rozpoczynając działalność, należy dobrze poznać swoje nowe prawa i obowiązki. Niektóre z nich wiążą się z ulgami mającymi ułatwić nowym firmom wejście na rynek. Należą do nich m.in.:
- działalność nierejestrowana,
- zwolnienie z ZUS,
- preferencyjny ZUS,
- zwolnienie z VAT,
- dofinansowanie z Urzędu Pracy,
- pomoc de minimis.
Jest w czym wybierać, dlatego warto zorientować się, jaka forma wsparcia najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Dzięki ulgom finansowym budżet nie jest zbytnio obciążony na początku działalności, zanim pojawią się regularne przychody.
Lista obowiązków początkującego przedsiębiorcy obejmuje formalności i kwestie podatkowe. Początkowo dużo czasu zajmie wypełnianie wniosków, sporządzanie dokumentacji, prowadzenie księgowości oraz obliczanie podatków. Na szczęście, razem ze zdobywaniem doświadczenia wszystkie te czynności będą coraz mniej uciążliwe i czasochłonne. Warto jednak pamiętać o terminach składania dokumentów i uiszczania opłat, aby niepotrzebnie nie narazić się na zaległości i wynikające z nich odsetki lub kary.
Jakie koszty ponosi właściciel firmy?
Stałe koszty prowadzenia firmy to składki ZUS i podatki. Ich wysokość może zależeć od tego, czy wybierzemy opodatkowanie na zasadach ogólnych (mamy wtedy pierwszy i drugi próg podatkowy), czy wg stawki podatku liniowego (19%). Istotne jest też to, czy jesteśmy czynnymi płatnikami podatku VAT. Jeśli firma jest małym podatnikiem, ma możliwość płacenia zaliczek na podatek dochodowy oraz podatku VAT w systemie kwartalnym.
Do tych wydatków najczęściej dodać trzeba koszty utrzymania lokalu, auta i telefonu firmowego. Budżet uszczupla też wynagrodzenie dla pracowników, składki na ich ubezpieczenie, zakup wyposażenia, środków trwałych oraz opłaty wynikające ze współpracy z innymi podmiotami.
Plusy i minusy prowadzenia działalności
Zdecydowanie należy podkreślić, że przedsiębiorca ma większą swobodę dopasowania trybu pracy do swojego rozkładu dnia, niż gdyby pracował na etacie. Perspektywa rozwoju jest kolejnym atutem prowadzenia firmy. Do minusów zaliczyć trzeba czas poświęcony na wypełnianie licznych obowiązków, ale też pełną odpowiedzialność w przypadku jakichkolwiek niedociągnięć. Podsumowując, własna działalność jest dobrym rozwiązaniem dla osób wszechstronnych i zorganizowanych.