Prowadzenie księgowości jest ściśle powiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej i nie da się tego pominąć. Posiadający działalność gospodarczą ma obowiązki, w tym wobec rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wraz z terminowym uiszczaniem składek na fundusze zdrowotne oraz ubezpieczenia. Podczas rozpatrywania tych kwestii przez właściciela firmy powstaje wybór pomiędzy księgowością pełną a uproszczoną, dobrze jest jednak wiedzieć, jakie pomiędzy tymi terminami istnieją różnice.
Różnice pomiędzy księgowością pełną a uproszczoną
Księgowość uproszczona to prowadzenie ewidencji dokonywania operacji gospodarczej w oparciu o:
- Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów (PKPiR);
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
- kartę podatkową.
Przedsiębiorca ma tutaj do wyboru formę opodatkowania i musi jej dokonać samodzielnie pod warunkiem, gdy dana forma gospodarcza nie wyklucza pewnych form opodatkowania. Księgowość uproszczona jest prowadzona zarówno na podstawie ustawy, jak i rozporządzenia, sam aspekt prowadzenie księgowości uproszczonej może natomiast przebiegać różnorako i jest uzależniony od przepisów odnoszących się do konkretnej formy opodatkowania.
Forma księgowości pod postacią księgowości uproszczonej jest stosowana dość chętnie. Chodzi przede wszystkim o możliwość stosowania prostych rozwiązań w odniesieniu do rejestracji oraz gromadzenia informacji finansowej. Jest to łatwiejsze i zajmuje znacznie mniej czasu od prowadzenia większej liczby ksiąg handlowych. Z tego względu jest to również rozwiązanie tańsze.
Obowiązujące przepisy obligują część przedsiębiorców do pełnej księgowości, ale można również decydować się na nią dobrowolnie. Pełna księgowość musi być prowadzona przez właścicieli spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych oraz firm, które osiągnęły roczny zysk w wysokości min. 2 mln euro.
Podstawą do prowadzenia ksiąg handlowych jest ustawa o rachunkowości. Natomiast przedmiotem rachunkowości w firmie są:
- źródła finansowania;
- zasoby majątkowe;
- koszty oraz przychody;
- wynik finansowy w danym okresie czasowym.
Którą formę księgowości wybrać?
Rzetelne prowadzenie księgowości daje wgląd w rzeczywistą sytuację finansową przedsiębiorstwa. Dlatego prowadzenie księgowości pełnej wygrywa z księgowością uproszczoną. Pomimo tego, że jest to system bardziej skomplikowany, to jednocześnie również bardziej precyzyjny. Warto tutaj wziąć pod uwagę skorzystanie z profesjonalnych księgowych świadczących takie usługi. Zatrudnienie do księgowości doświadczonej kadry zapewni rzetelne prowadzenie ksiąg.
Zarówno forma pełna (dokładniejsza), jak i uproszczona (łatwiejsza) mają swoje zalety. Chętniej przy tym jest wybierana forma uproszczona księgowości z racji właśnie jej głównej zalety, czyli łatwości przeprowadzania. Jest on również polecana, ale raczej w odniesieniu do początkowej fali prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przy biznesie rozwiniętym lepszym narzędziem będzie księgowość pełna, dzięki której kondycja finansowa przedsiębiorstwa jest określana bardziej precyzyjnie.