Spółka z o.o., tak jak i inne formy prowadzenia działalności gospodarczej, posiada kilka istotnych wad. Na co zwrócić szczególną uwagę? Co może utrudnić prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Podwójne opodatkowanie spółki z o.o.
To najczęściej wskazywana wada spółki z o.o. Jak to działa? Na początku opodatkowany jest dochód spółki. Stosujemy do tego CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych, którego standardowa stawka wynosi 19%. Możliwe jest jednak przejście na preferencyjną, znacznie niższą stawkę CIT.
Z 9% CIT mogą skorzystać tzw. mali podatnicy, czyli tacy których przychody ze sprzedaży nie przekroczą z góry ustalonego progu podatkowego (w 2020 roku wynosił on 2 mln EUR). Preferencyjny CIT przysługuje również przedsiębiorcom w pierwszym roku prowadzenia działalności.
Nie skorzystają jednak z niego:
– przedsiębiorcy, którzy przekształcili jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o.;
– spółki, które powstały w wyniku podziału większych spółek.
Opłacanie ZUS w jednoosobowej spółce z o.o.
Spółkę z o.o. możesz zarejestrować samemu bądź razem z wspólnikami. Jednak kiedy zdecydujesz się na jednoosobową spółkę musisz liczyć się z faktem obowiązkowych wpłat z tytułu ZUS. Przedsiębiorca w jednoosobowej spółce z o.o. jest traktowany jak zwykły pracownik, który pozostaje w stosunku pracy, należy więc za niego odprowadzać składki.
Dodatkowo prowadząc jednoosobową spółkę z o.o. nie możesz liczyć na stawki preferencyjne, jak to ma miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Od razu płacisz pełny ZUS bez względu na warunki i wysokość przychodów. To spora wada.
Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości
Spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość bez względu na to, jakie wysokie ma przychody, czy ilu pracowników zatrudnia. Dla wielu przedsiębiorców to duże utrudnienie, gdyż pełne księgi wiążą się ze znacznie wyższych kosztem w biurze rachunkowym. W dodatku pełną księgowość ciężko jest prowadzić samemu. Potrzeba dużej wiedzy, doświadczenia i czasu, aby zaewidencjonować każdą czynność przeprowadzoną w spółce z o.o.
Oprócz księgowania kosztów i przychodów konieczne jest księgowanie rachunków bankowych, płatności kartą, a także prowadzenie ewidencji aktywów i pasywów oraz składanie corocznych sprawozdań finansowych do KRS. W spółce z o.o. wszystko musi się zgadzać, a wspólnicy nie mogą ot tak wypłacać sobie środków z zysku spółki – tak jak to ma miejsce w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej.